Yaz Estetiği Hakkında Merak Ettikleriniz

Gönderen websilin 15/09/2014 0 Sorular

Dr. Ender Saraç | Yaz Estetiği

Dr. Ender Saraç

Kışın iş güç yoğun. Dolayısıyla estetik operasyon için zaman bulamayan kadınlar yazın görünümlerine büyük ilgi gösteriyor. Koltuk altı botoksu, ozon terapisi, mezolifting ve kollojen (dolgu) uygulamaları ön plana çıkıyor. Ancak yazın yüze yapılan estetik operasyonlar kesinlikle önerilmiyor.

Yaza özel estetik uygulamalar nelerdir? Kış aylarından yorgun çıkan vücudu canlandırmak, cildi toparlamak ve yazın sıkıntı oluşturan, terleme gibi kış aylarına göre kişileri sosyal ortamlarda daha fazla rahatsız edebilecek sorunların çözülmesi yaz aylarında yapılan uygulamaların temelini oluşturur.

Koltuk altı botoksu ne işe yarar?

Sıcaklarla birlikte özellikle sosyal olarak en rahatsız eden konulardan biri de terlemedir. Bu nedenle 3 ile 6 ay etkisi süren “koltuk altı botoks”u en çok tercih edilen yaz uygulamalarından biridir. 15 dakika süren uygulama, aynı seansta yüze yapılan küçük müdahalelerle yazı terden uzak şekilde geçirmeye yardımcı olur. Uygulamanın etkisi 3 gün sonra başlar ve 15 gün sonra tam etki ortaya çıkar. Uygulamadan hemen sonra sorunsuzca hayatınıza devam edebilirsiniz. Tek dikkat edilmesi gereken nokta, 6 saat hamam, sauna, sıcak duş vs. uygulamamaktır.

 

Kış yorgunluğundan arınmak için

Mevsim değişiklerinden yorgun çıkan vücudu desteklemek amacıyla başvurulan yöntemlerden biri “ozon terapisi”. 5 hafta boyunca 10 seans olarak uygulanan ozon terapisiyle vücut güçlenerek direnci yükselir. Böylece terapi görenler sürekli zinde ve enerjik hisseder. Tıbbi olan ve kandan yapılan ozon tedavisi, ciltteki yorgun ve soluk görüntünün giderilmesinde de yardımcı olur. Ozon aynı zamanda sık sık yurt dışına seyahat eden kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıkları da azaltır.

 

Yazın artan kırışıklıklara karşı

Güneş ve havanın etkisiyle yaz aylarında ciltte kurumalar olur ve bu kuruluk yüzdeki ince kırışıklıkların daha belirgin bir hale gelmesine sebep olur. Derin kırışıklıklar daha çok göze batar. Aynı seans içinde uygulanan kollojen ve mezoterapi ile kollojen dolgu uygulamaları cildin 6 ay boyunca nemli ve kırışıksız olmasına yardımcı olur.

 

Güneşin etkilerine dikkat!

Estetik uygulamalarda amaç, rahatsızlık veren etkenleri uzaklaştırıp kişiyi daha olumlu duruma taşımaktır. Özellikle yaz aylarında insanlar sosyal ortamlarda daha çok bulundukları için daha iyi görünmek isterler. Bu nedenle yoğun ve kapatıcı makyaj gerektirecek kadar çok morarmaya neden olan, sosyal ortamdan uzak kalmayı gerektirecek istirahat süresi isteyen uygulamalar seçilmemelidir. Özellikle cildi inceltip hassaslaştıran cilt soyma (peeling) ve lazer benzeri işlemler de güneş ışınlarıyla birleştiğinde yeni lekelerin oluşmasına neden olacağından, kaçınılmalıdır! Epilasyon uygulamalarında bile cilt yüzeyini tahrip etmeyen yöntemler seçilmemelidir. Yoksa yanık riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Yine de bu tür uygulamalar yapılacaksa gece saatleri seçilmeli ve mutlaka yüksek faktörlü bir güneş koruyucu kullanılmalıdır.

 

Peki ya erkekler?

Artık erkekler de estetik uygulamalara sıcak bakıyor. Ama erkeğin ve kadının yaptırdığı uygulamalar farklı. Sonuçta herkes mükemmel görünmenin yollarını arıyor. Artık erkekler de göz kenarlarındaki kırışıklıkları önemsiyor; fazla yağlarını, hatta ince bacaklarını sorun edip bunları düzeltmeye çalışıyor. Dr. Alp Mamak’a göre estetik uygulama yaptıranların başında iş adamları ve sanatçılar geliyor. Çene belirginleştirme, kırışıklıkların dolgu ile tedavisi, koltuk altı botoksu ve mezolifting, erkeklerin de en fazla tercih ettiği uygulamalar arasında.

 

Yazın hangi vitaminler arttırılır, hangileri düşürülür?

Aslında ben yaz aylarında, genelde kış ve bahar aylarının tersine çoğu vitamini keserim veya hastalarıma çoğunu azaltmalarını söylerim. Örneğin Omega-3 yazın ağır kokabilir ve alerji yapabilir, D-vitamini fazla gelebilir, B-vitaminlerinin fazlası kaşıntı yapabilir. Multivitaminler çok sıcaklarda ağır gelebilir. Kırmızı ginseng çok ısıtabilir, C-vitamini zaten yaz sebze ve meyvelerinde bol, ayrıca alınmasına gerek yok. Demir gereksiz kullanılırsa yaz sıcaklarında kurdeşen dökebilirsiniz. Kısacası yaz sıcaklarında tahlil yaptırmadan ve sizi iyi bilen doktorunuza danışmadan uzun süreli ve yüksek doz vitamin, mineral ve destekleri kendi başınıza kullanmayın!

 

Yazın cildin dostları

Maden suyu, yeşilçay ve yasemin çayı, domates, sarı-kırmızı ve turuncu biber, şeftali, kayısı, çekirdekli üzüm, vişne kompostosu, yağsız et, balık, taze ceviz, taze fındık, zeytinyağı ve mevsimin sebzelerinin zeytinyağlı yemekleri, aloe-vera, gül suyu, ayran, cacık, az tuzlu peynir, yulaf ezmesi, karpuz, kavun, alkali su, bitter çikolata, su.

 

Etiketler: Yaz Estetik Ender Cilt

Dr. Ender Saraç'a Sorularınız