Kadınların Yaz Öncesi Kabusu “Selülit”

Gönderen websilin 15/09/2014 0 Sorular

Dr. Ender Saraç | Yaz Öncesi Selülit Tedavisi

Dr. Ender Saraç

"Her yaz öncesi olduğu gibi bu sene de basında; yok selülitli, hayır ters ışıktı tartışmalarını yaşayacağız. Ama işin gerçeği çoğu kadında bu tıbbi sorun var. Hani belki de sizde yoktur! Ama siz yine de bu yazıya bir göz atın derim.

Selülit özellikle dokularımızdaki lenf dolaşımımızın herhangi bir sebepten dolayı yavaşlaması sonucunda hücrelerin arasında lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelmektedir.

Beden estetiğimizi, silüetimizi olumsuz yönde etkileyen ve cildimizde belirli yerleşim alanlarında gözle görülebilen portakal kabuğu görünümündeki şekil bozukluklarına selülit veya tıptaki adıyla lipodistrofi adı verilir. Selülit özellikle dokularımızdaki lenf dolaşımımızın herhangi bir sebepten dolayı yavaşlaması sonucunda hücrelerin arasında lenf sıvısının birikmesiyle meydana gelmektedir.

 

Yavaşlamış veya bozulmuş lenf dolaşımıyla dokularda birikmiş lenf sıvısı selülit olarak adlandırdığımız cilt deformasyonlarının ortaya çıkmasına neden olur. Lenf dolaşımının bozulmasıyla birlikte dokularda hücreler arası mesafelerde yağlar da birikmeye başlar. Selülitin artması yağların birikmesini artırır, yağların birikmesi selülitin artmasını sağlar. Tıpkı yuvarlanarak büyüyen bir kartopu gibi hızlı bir selülit ve yağ birikimi oluşmaya başlar. Son yıllarda artık selülit bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

 

Selülitin başlıca sebepleri

1. Yetersiz hareket 2. Geçirilmiş ameliyatlar 3. Yanlış beslenme 4. Hormonal nedenler 5. Kalıtımsal nedenler 6. Dolaşım bozuklukları 7. Tiroid hastalıkları 8. İnatçı kabızlık 9. Doğum kontrol hapları 10. Karaciğer bozukluğu 11. Ruhsal problemler 12. Fazla alkol tüketimi

 

Selülit en çok nerelerde olur?

Bayanlarda selülit erkeklere göre çok daha yüksek oranda görünür. Kadınlanda özellikle vücudun hareketinin az olduğu popo, basen, koltuk altı yanları, üst kol dış arka kesimleri, sırt alt kesimlerine yerleşmektedir. Erkeklerde ise selülit çok daha az görülür. Ancak son yıllarda hatalı beslenme ve hormonal dengesizliğin artışına bağlı olarak erkeklerde de karın ön alt kesimlerinde, bel bölgesinin yan kesimlerinde görülmektedir.

 

Selülit başlangıç aşamasında yumuşak bir doku özelliğine sahipken gittikçe genişleyerek yer yer sertlikler oluşturur. Bu aşamada el selülitli bölgeler üzerinde gezerken el altında sertlikler ve pürüzler hissedilir. Selülit yumuşak olduğu aşamada çok daha kolay tedavi edilirken ilerlediği ve sertleştiği aşamada tedaviye daha yavaş ve geç cevap verir. Selülit ve bölgesel şişmanlık aynı şey değildir. Ancak çoğu kez selülite bölgesel veya genel yağlanma ve şişmanlık da eşlik eder. Çünkü selülitteki temel olay olan lenf sıvılarının akışındaki yavaşlama, hücre faaliyetlerinin ve metabolik hareketlerin yavaşlamasına neden olur.

 

İlerlemiş aşamadaki selülitler artık tıbbi bir soruna dönüşmüştür. Çünkü dokulardaki faaliyetler zaman içerisinde bozulmaya başlamıştır.

 

İlerlemiş selülitlerde oluşabilecek tıbbi problemler

Adele ve eklem fonksiyonlarında azalma, sırt ve bel ağrıları, şişmanlık, çabuk yorulma, organlarda kısmi işlev kayıpları, varisler, ciltte bozukluklar, doku sarkmaları, ciltte çatlaklar, kişiyi ruhsal olarak olumsuz etkilenmesi.

 

Selülit Tedavisinde Öneriler

1. Günde yaklaşık 30 dakika civarında orta tempoda spor veya egzersiz yapmak. 2. Yüksek kalorili hayvansal doymuş yağlı, beyaz unlu, beyaz şekerli yağlı şarküteri, yağlı soslu gıdalardan kaçınmak. 3. Kafeinli içecekler başta olmak üzere şekerli içecekler, fazla alkol, aşırı meşrubat tüketiminden kaçınmak. 4. Özellikle bağırsakları çalıştıran lifli, posalı,çeperli ve yeşillik ağırlıklı daha sağlıklı bir beslenme tarzını seçmek. 5. Günde en az iki litre ılık veya sıcağımsı su içmek. 6. Eğer fazla kiloluysak bilinçli ve doğal bir beslenme programıyla fazla kiloları azaltmak.

 

Dıştan Yaklaşımlar

Selülit kremlerinin yararı var mı? Selülit kremleri tek başına kullanıldığında beraberinde doğru beslenme, egzersiz ve yeterli sıvı almak gibi yaklaşımlar uygulanmadığında başarı oranı oldukça düşük olabilir. Ancak bahsettiğim yaklaşımlarla beraber uygulanırsa o zaman yararı olabilir.
Bitkiler? Bol sıcak suyun yanı sıra yeşil çay, zencefil, biberiye, kekik, funda yaprağı gibi çayları ikili veya üçlü karışımlar şeklinde içmenin yararı olabilir.
Baharatlar? Zencifil, biberiye gibi hafif acı ve dolaşımı canlandıran baharatlar.
Bitkiler? Bol sıcak suyun yanı sıra yeşil çay, zencefil, biberiye, kekik, funda yaprağı gibi çayları ikili veya üçlü karışımlar şeklinde içmenin yararı olabilir.
Selülit hapları? Genelde içeriklerinde ananas özü, idrar söktürücü maddeler gibi çeşitli karışımlar olan hapların diğer yaklaşımlarla beraber uygulandığında kısmen yararı olabilir. Ayrıca gotu kola, at kestanesi, tatlı su yosunlarının ve özel ayurveda tabletlerinin de yararı olabilir.
Aletler ve masajlar? Yosun tedavileri, çamur uygulamaları, ham ipek kese masajları, aroma terapik masajlar, lenfdrenaj çizmeleri, derin dalga ısı yöntemleri, ultrason tedavisi, kızıl ötesi ışınlıaletler, elektrikli petlerle yapılan tedaviler, karbondioksit tedavisi ve mezoterapi gibi uygulamaların bilinçli diyet programı ve sporla beraber olduğunda yararları olabilir.Tek başına sorunu yok etmeleri güçtür. Benim klinikte uyguladığım tedaviler sonucundaki gözlemim yeni başlıkı radyofrekans aletleri işe yarıyor,aynı zamanda sıkılaşma da sağlıyor.

Ancak bu aletler ve uygulamalar mutlaka ve mutlaka ruhsatlı kliniklerde yapılmalı yoksa özellikle ilerlemiş selülitlerde doğru yaklaşım planı yapılmazsa başarı oranı düşük olabilir ve hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Tekrar hatırlatırım ki, hiçbir alet, krem, hap veya yöntem doğru beslenme tarzı ve hareketle beraber uygulanmadığı taktirde tek başına mucize değildir.

Etiketler: sellülit yaz

Dr. Ender Saraç'a Sorularınız