Hacamat Nedir?

Gönderen websilin 27/05/2017 0 Sorular

Hacamat Nedir?

Hacamat, deri üzerindeki gözeneklerden vakum yolu ile, kirli kanın çekilmesidir.

5000 yıl öncesine dayanan bir çeşit akupunktur yöntemi olan hacamat, derinin bir neşter yardımıyla çizilip ağzı geniş bir bardak, kavanoz veya şişe ile oluşturulan emme gücüyle kanın çekilmesi şeklinde yapılır. Geleneksel olarak Ağrı, sızı veya hastalık olan organa yakın yerlere yapılır.

Hacamat Öncesi Yapılması Gerekenler

Hacamat aç karnına yapılır; Takribi 3 saat öncesi yeme içme bırakılır. Tok karnına yapılan hacamat bir çok hastalığa neden olur.

 

Vücutta takribi 6-7 litre kan olup yemekten sonra takribi 3-4 litre kan sindirim işlemini gerçekleştirmek için görevlendirilir. Bu durumda kan basıncı düşmesi ve kan dolaşım hızının yavaşlaması nedeniyle hacamat ile toksik maddeleri temizlemek zorlaşır.

 

Hatta zararlı bile olur. Çünkü; tokluk halinde kan, karın boşluğunda göllendiği için hayati merkezlerimiz olan beyin ve kalbin beslenmesi zayıflamıştır.

 

Böyle durumlarda hacamat yapılınca beyne, kalbe ve diğer hayati hormon ve enzim yapan bezlere giden kan hacmi iyice düşerek, felç, enfarktüs gibi kalıcı rahatsızlıkların çıkmasına neden olur. Asgari 24 saat öncesinden hayvansal gıda alınmaz.

 

Zira hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, kanı koyulaştırır. Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat daha faydalıdır.

Hacamat Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Yeme İçme

Asgari iki saat kadar bir şey yenilmemelidir. Hacamattan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca günü hafif gıdalarla geçirmek hacamatın faydasını artırır.

Duş ve Bakım

12-24 saat sonra duş alınabilir. Duştan hemen sonra, yara izlerinin olduğu bölgeye zeytinyağı veya kantaron yağı sürülmesi, yaraların çabuk iyileşmesi ve iz kalmaması bakımından çok fayda sağlar.

 

Hayvansal Gıdalara Dikkat

Hayvansal gıdaların hemen hepsinde protein olup kan dolaşım hızını yavaşlatır. Bu nedenle hacamat tedavisinden sonra, 48 saat süren hayvansal gıda perhizi yapılır.

Dr. Ender Saraç'a Sorularınız